Hakkımda

Merhaba ben Seda Barabiko

İstanbul’da doğup büyüdüm.İstanbul’da yaşıyorum.

Evliyim ve 3,5 yaşında bir oğlum var.Eğitim hayatıma da yine İstanbul’da başlayıp Lisansımı da İstanbul Kültür Üniveristesi’nde Psikolojik Danışman unvanıyla tamamladım.Üniversite öğrenimim esnasında Çocuk Değerlendirme ve Dikkat Testleri ve aynı zamanda da MMPI Testinin uygulayıcı sertifikalarını aldım.Lisans hayatım devam ederken Özel gelişim gösteren çocuklarla, kimsesiz çocuklarla,anaokulunda ve rehberlik araştıma merkezinde de gözlem yaptım.Bunun dışında DIR 201 Foortime Terapisi eğitimimi tamamladım.

Mezuniyetimin ardından da özel bir kolejde iş hayatıma başladım. Ardından süpriz bir şekilde hamile olduğumu öğrendim ve aslında herşey oğlumun dünyaya gelmesiyle başladı.Oğlum dünyaya gelmeden önce uykunun insan yaşamı için bu denli kıymetli bir ihtiyacı olduğundan ben bi haberken uykusuz gecelerimiz gündüzleri takip etti . Doğumdan önce ben bebeğimi asla sallayarak uyutmam derken yeter ki uyusun uykusunu alabilsin diye ben ayakta, kucakta,hamakta,battaniye de dahi sallar olmuştum bebeğimi...Etrafımdakiler 40’ı çıksın düzelir kızım, 3 ayı da geçsin bak düzelecek biraz daha sabret derken ben ne yemek yiyebiliyor ne de uyuyabiliyordum.Tek yaptığım kısır bir dögüde gece ve gündüz bebeğimi uyutmayı başarabilmekti.Üstelik bütün çabalarıma rağmen uyku süresi de ortalama 30 dakikayı geçmiyordu.Sallamak da aslında çare olmuyordu.Ben de artık telefonuma sarılıp bebek nasıl uyur?bebek nasıl uyutulur? Diye arama motoruna yazdığımda uyku danışmanlığı sayfaları açılmaya başladı.Böyle bir danışmanlıktan bi haberken ben de son çare olarak oğlum için bir uyku danışmanını hüngür hüngür arayarak yardım istedim.Oğlum ve aile olarak biz de eğitim sonunda uykularımıza kavuşmuştuk artık.Ben uykularıma kavuşunca yenidoğmuş gibi hissettim. Peki ne oldu da ben hamile ve bebek uyku danışmanı oldum?

Çevremde anne olan ve pandemi sürecinde benim gibi uykusuzlukla baş eden anneler vardı.Beni arayıp benden uyku eğitimi ile ilgili sorular soruyorlardı.Bu süreçte bir de korktukları bir konuyu da eklemeden edemiyorlardı sorularına..’Ya bebeğim ve benim aramdaki güven bağını zedelersek,ya bebeğim çok ağlarsa ve beni artık sevmezse’Çünkü genel olarak uyku danışmanları davranışçı metodlarıyla anne ve bebeğin duygusal zindeliğini ve aradaki bağı çok da hesaba katmadan ilerliyorlardı.Bu konuda aslında çok da haksız sayılmazlardı.Ben de hemen bu konuda çekinceleri olan ve uykusuzluktan eş ilişkileri zedelenen, tükenen,kendini iyi hissetmeyen,pospartum depresyonunu bile tetikleyen, psikolojisi bozulan annelere yardımcı olmak isterken araştırmalarımın sonucunda bütüncül uygulamalarla bebeklere ve ailelerine yardımcı olmayı vaadeden bir eğitim programı ile karşılaştım

.Adres ise ABD International Parenting and Health Instute’un Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı eğitimiydi.Eğitimime başladım ve kısa bir süre sonunda da eğitimimi tamamladım.Bu enstitü de, Nasıl ki her bireyin parmak izi birbirinin aynısı değilse, her bebeğin de uyku paterni ve mizacı birbirinden farklıdır.Her bebek aynı kalıba sığdırılamaz bakış açısına sahipti. Oğlumun uyku eğitimi sürecinde araştırma yaparken genelde öğrenilmiş çaresizlik metodlarını içeren, bebeklerin ağlamalarının ve davranışlarının altında yatan mesajın bu ağlamaların sebebini genelde görmezden gelen metodlara ulaştm. Sertfikasyon sürecimde de benim en çok değer verdiğim şey bir bebeğin özellikle 0-3 yaş döneminde en temel duygusu olan güvenli bağlanmayı zedelemeyen ayrıca annelerin uyku eğitmine dair çekingelerini ve ön yargılarını kırmayı hedefledeğim yerin burası olduğunu fark ettim. Eğitimi tamamladım ve ardından uykusuzlukla baş etmeye çalışan ailelere uyku danışmanlığı vermee başladım. Amacım uyku sıkıntısı çeken tüm bebekli ailelere uyku eğitimi hakkında var olan ön yargılarını kırıp bu serüvende onlara rehberlik ederek hayal ettikleri mutlu ve huzurlu uykulara kavuşturmak.